Dowiesz się, które z nich zawierają najwięcej błonnika, które mogą być częścią diety redukcyjnej, a które są niezawodnym źródłem energii.
Dlaczego warto jeść orzechy? Bo wyróżniają się wysoką zawartością witamin, minerałów i innych składników korzystnych dla zdrowia. Krótko mówiąc, są nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia i warto je od czasu do czasu włączyć do swojej diety.
Smaczne orzechy nerkowca polubisz nie tylko za ich smak, ale także ze względu na ich skład. Zaliczają się one do rzeczywiście hojnych źródeł białka i zdrowych tłuszczów, zwłaszcza kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Mają one pozytywny wpływ na nasz mózg oraz wspierają funkcje poznawcze mózgu i regulację nastroju. Kolejną zaletą nerkowców jest jednoznacznie zawartość witaminy K, która pomaga chronić kości przed złamaniami i osteoporozą. Zdrowe kości pomagają również utrzymać minerały, takie jak wapń, magnez czy potas. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie te składniki znajdziesz oczywiście w orzechach nerkowca. Jeśli interesuje Cię, gdzie i jak rosną nerkowce, przeczytaj nasz artykuł.
Migdały zdecydowanie powinieneś uwzględnić w swojej diecie. Zawierają one wiele zdrowych tłuszczów, białka, witamin, minerałów oraz błonnika. Zawartość błonnika w migdałach jest nawet większa niż w innych orzechach. Potrafią one więc wywołać uczucie sytości, dlatego możesz je dodać również do diety redukcyjnej. Warto również wspomnieć o wysokiej zawartości witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Za spożywanie migdałów na pewno podziękuje Ci serce, ponieważ dzięki połączeniu zdrowych tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych działa pozytywnie na mięsień sercowy. Więcej powodów, by regularnie spożywać migdały, znajdziesz w naszym artykule.
Pistacje
Te zielone orzechy są dosłownie wypełnione korzystnymi dla zdrowia składnikami. Są one wspaniałym źródłem energii, którą dostarczają stopniowo organizmowi. Zawierają również wapń, potas, fosfor czy magnez, co przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Dostarczają również witaminy A i witaminy B6, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W porównaniu do innych orzechów pistacje charakteryzują się niską zawartością kalorii oraz niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu mogą sięgać po nie nie tylko osoby z cukrzycą, ale także osoby na diecie redukcyjnej. Najczęściej spotkasz pistacje w skorupkach, ale jeśli nie chcesz się męczyć z ich łuskaniem, spróbuj nasze łuskane pistacje. Możesz również wypróbować jedną z naszych specjalności, czyli nasz 100% krem pistacjowy.
Orzeszki ziemne (inaczej orzechy arachidowe)
Technicznie rzecz biorąc, orzeszki ziemne nie są właściwie orzechami, ale strączkami. Są one bowiem owocem rośliny o nazwie orzacha podziemna, stąd ta klasyfikacja. Z drugiej strony jednak swoim składem bardziej przypominają orzechy i zasługują zatem na miejsce w naszym artykule. Zachwycą Cię wysoką zawartością białka i błonnika. Warto również wspomnieć o bogatej zawartości magnezu, potasu, kwasu foliowego czy witamin z grupy B. W orzeszkach ziemnych znajduje się również stosunkowo rzadki resweratrol, który jest naturalnym przeciwutleniaczem, wspierającym utrzymanie prawidłowej funkcji układu sercowo-naczyniowego. Orzeszków ziemnych jednak nie musisz spożywać tylko z miseczki, doskonale sprawdzają się również w postaci kremu orzechowego. W Grizly produkujemy je z najwyższej jakości suchych orzeszków ziemnych, więc spróbuj koniecznie.
Orzechy laskowe
Należą do bardzo kalorycznych orzechów, które dostarczą Ci potrzebną dawkę energii, kiedy tylko jej potrzebujesz. Wystarczy 50 g orzechów laskowych, a masz energię na około godzinę aktywności sportowej. Jednocześnie dostarczą Ci również wiele składników odżywczych i zdrowych tłuszczów. Pozytywnie wpływają na naszą pamięć i koncentrację, ponieważ zawierają lecytynę. Jest ona czasami nazywana "pokarmem dla mózgu", ponieważ wspiera i chroni komórki mózgowe. Oprócz tego, orzechy laskowe są bogate w witaminę E, magnez i błonnik. Być może Cię to zaskoczy, ale ważnym składnikiem orzechów laskowych jest również ich skórka. Zawiera ona bowiem dużą ilość przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.
Czekasz na 2. część naszej serii o orzechach? Cieszy nas to, możesz ją przeczytać tutaj. Dowiesz się w niej, dlaczego warto włączyć do swojej diety orzechy pekan, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia i piniowe.